Uspješno završen dvogodišnji projekt VolON: Pojačaj volontiranje
Autor: Administrator , 18. 6. 2019.

Krajem nastavne godine 2018./2019. došao je kraj i dvogodišnjem sudjelovanju SŠ Dugo Selo u projektu udruge SKAC Palma VolON: Pojačaj volontiranje.

Tom je prigodom voditeljica projekta Zrinka Čornij zahvalila na suradnji našoj školi uručivši nam priručnike o volontiranju koji su nastali kao kruna rada na projektu. Zajedno s njom voditeljice školskog kluba prof. K. Boščić i knjiž. N. Ćorković posjetile su i ustanove u kojima su učenici volontirali da bi zajedno zahvalile na uspješnoj suradnji i nagovijestile nove prilike za pokretanje volonterskih akcija.

Kako smo pojačali volontiranje u našoj školi sa projektom VolON

Sve je krenulo u studenom 2017. uključenjem u projekt. Nakon edukacija i usavršavanja školskih koordinatorica, u ožujku 2018. klub je započeo s radom, a volonteri s edukacijama i radionicama. U svibnju 2018. priključili smo se velikoj manifestaciji Hrvatska volontira gdje smo sudjelovali u svojim prvim volonterskim akcijama: druženjem sa štićenicima centra Stančić i akcijom čitanja „Dekica za snove“.

Nakon prve godine rada u kojoj je naglasak bio na učenju o volonterstvu, u novoj školskoj godini cilj je bio oformiti timove volontera koji će prikupiti minimum 20 volonterskih sati. U listopadu 2018. izabiremo najmotiviranije učenike za volontere te ih uključujemo u pomno odabrane udruge u Dugom Selu, ali i široj okolici i Zagrebu. U istom tom mjesecu odvažno i hrabro smo se uključili i veliku akciju 72 sata bez kompromisa te zajedničkim snagama proveli raznovrsne potrebne akcije.

Brojne volonterske aktivnosti

U studenom 2018. volonteri kreću s prvim volonterskim akcijama u timovima. Crveni križ Dugo Selo, Centar za rehabilitaciju Stančić, Udruga za terapijsko jahanje Don Kihot, Dječji vrtić Dugo Selo, PUŽ, JRS, Cenacolo Vrbovec su samo neke od udruga gdje smo provodili svoje slobodno vrijeme i darivali 100% sebe. U školi se s veseljem razmjenjuju doživljaji. Priča se o čišćenju imanja i održavanju konja, izradbi didaktičkih materijala, glumačkih aktivnosti u predstavama, druženjima s djecom i odraslima s teškoćama, bojanju zidova, donacijama za potrebite, druženje sa liječenim ovisnicima, starijima i nemoćnima, uljepšavanju vrtića, dijeljenju letaka, razvrstavanju namirnica u socijalnoj samoposluzi, pomaganju u organizaciji akcija darivanja krvi i mnogim drugim… U prosincu 2018. obilježavamo Međunarodni dan volontera s prigodnim akcijama u našoj školi. Brzinom munje do ožujka 2019. naši volonteri prikupljaju minimum od 20 volonterskih sati, a neki od njih i više.

Završna faza projekta

U travnju 2019. predstavljamo naš klub i aktivnosti na Sajmu volontiranja u konferencijskoj dvorani Kraša te u istom tom mjesecu odlazimo na nagradno putovanje u Novi Vinodolski na Proljetnu školu volontera. Kako bismo stavili točku na i ovom projektu, u svibnju ove godine ponovili smo uključivanje u akciju Hrvatska volontira i time zaokružili jednu lijepu priču koju ćemo pamtiti cijeli život.

Kada se okrenemo unazad puni smo dojmova, osjećaja korisnosti i zadovoljstva. Ako ćemo u brojkama, onda se možemo pohvaliti da je naš klub funkcionirao sa oko 30 kontinuiranih volontera, volontirao u minimalno 6 ustanova i udruga te darovao Dugom Selu i okolici preko 1140 volonterskih sati na koje smo posebno ponosni. Ovim je projektom naša škola napravila korak više te time uljepšala i obogatila dobrim vrijednostima našu lokalnu zajednicu, naše Dugo Selo. A naš klub željno čeka nastavak djelovanja u idućoj školskoj godini.

Nikolina Ćorković i Klaudija Boščić, školske koordinatorice volonterskog kluba