PODUZETNIČKA PRIČA SREDNJE ŠKOLE DUGO SELO
Autor: Ružica Mlinarić, 13. 5. 2015.

"Poslovni izazov zapadnog Balkana" natjecanje je koje već treću godinu okuplja srednjoškolce iz Hrvatske, Crne Gore, Srbije i Bosne i Hercegovine, a trajao je  od 24. do 27. travnja 2015. godine  u hotelu Mediteran u Bečićima.

Ovogodišnja je tema natjecanja bila "Poduzetnička priča moje škole".  Svaka škola formirala je tim koji je nastojao na što kreativniji način prikazati poduzetnost, inovativnost i kreativnost svojih kolega iz školskih klupa te zaposlenika škole, ali i škole općenito.

Tim srednje škole Dugo Selo sačinjavali su Ena Ambrošić, Matej Sertić i Kristina Vukelić, učenici ekonomske škole. U svoj su film uklopili prodaju školskog lista Marteen, rad frizerki, prodaju kolača za dobrotvorne svrhe i broje druge aktivnosti naše škole koje su se uklapale u temu poduzetnosti.
Zbog prevelikog broja prijavljenih, stručni žiri bio je primoran razdvojiti timove, a kao predstavnica škole, Budvu je posjetila Kristina Vukelić sa svojom mentoricom prof. Ivanom Gradečki.

Kroz nekoliko dana u Budvi, učenici su podijeljeni u timove u kojima je bio po jedan predstavnik svake države. Oni su tako razvijali svoju poduzetnost sastavljajući biznis- planove, kreirajući prezentacije te su morali pokazati svoju kreativnost u raznim nepredvidivim situacijama. Morali su smišljati razne reklame za aviokompanije, napraviti proizvode kojima bi poboljšali sigurnost ili udobnost kupaca i sl.

U ponedjeljak je na Univerzitetu Donja Gorica 20 timova predstavilo svoje biznis -planove publici i žiriju, a pobjedu je odnio tim  koji je razvio ideju o izradi softvera koji bi određivao mjesta sjedenja putnika u avionu na osnovu njihovih interesa te tako spajao putnike.
Organizatori ovog natjecanja željeli su učenike motivirati da sve svoje ideje provedu u djelo, da razvijanjem prezentacijskih vještina te radom u timu unaprijede svoj poduzetnički duh, ali i dobiju uvid u ono što ih čeka prilikom zaposlenja.
Čestitamo Kristini i prof. Gradečki na postignutom uspjehu te na plasmanu na međunarodno natjecanje u Budvi!

Kristina Vukelić, predstavnica SŠ Dugo Selo

Kristina je sa svojim timom imala zadatak osmisliti interijer jedne aviokompanije

Svi sudionici Poslovnog izazova zapadnog Balkana sa svojim mentorima

Ena, Matej i Kristina s učenicima koji su pomogli u snimanju videa za natječaj