Znanstveni piknik
Autor: Ružica Mlinarić, 24. 12. 2015.

U petak i subotu, 11. i 12. prosinca održan je četvrti Znanstveni piknik na Zagrebačkom velesajmu. Piknik koji su organizirali Institut Ruđer Bošković, Udruga profesor Baltazar i Mreža popularizatora znanosti održan je u šestom paviljonu. Ljubitelji znanosti mogli su posjetiti piknik te naučiti štošta  novo o svojoj najdražoj grani znanosti - od kemije i biologije sve do informatike i elektrotehnike.

Na sajmu su bile prikazane neke nove tehnologije poput 3D printera, naočala za virtualnu stvarnost Oculus Rift i VR Gear, holograma  te  pametnih klupa. Na pikniku su se također mogle pohađati otvorene radionice na kojima su studeni fakulteta različitih usmjerenja prezentirali pokuse iz njima poznatog područja znanosti. Ljubitelji biologije mogli su vidjeti zaštićene i rijetke vrste kukaca, pauka i gmazova hrvatskog podneblja, dok su ljubitelji kemije mogli vidjeti pokus s tekućim dušikom te plinskom cijevi priključenoj na zvučnik. Ni najmlađi posjetitelji nisu bili izostavljeni. Za njih su bile organizirane radionice izrade origamija i trodimenzionalnih tijela plastičnim cjevčicama.

Tijekom Znanstvenog piknika također su se održavala predavanja o raznim temama kao što su: »Od svemirske prašine do planeta«, »Svemirski letovi danas i sutra«, »Priča o svemiru i Higgsovom bozonu«, »Skepticizam i kritičko promišljanje kao dio znanstvenog pristupa« itd.

U pratnji profesora Jerka Crnčića i Vlatka Goljevačkog obilazili smo takozvane »OTVORENE RADIONICE« te smo ih podijelili po bojama i zonama:

CRVENA ZONA:  Arheološki muzej u Zgrebu

Bioteka

Bius

PLAVA ZONA:  Grafička škola Zagreb

Učionica budućnosti

ZeZ centar

ZELENA ZONA: Društvo za  robotiku

Psihofest

Stemi

Vidjeli smo i isprobali mnogo zanimljivih interaktivnih sadržaja kao što su:

• Teslin transformator
  • knjiga na senzore
  • 3D printer
  • bežični punjači
  • instrumenti
  • odbijanje zvučnih valova

Također smo sudjelovali u mnogim aktivnostima:

• izrađivali smo vlastite bakterije uz malu pomoć studentica s Biokemijskog fakulteta
  • proučavali smo špiljske kukce te smo vidjeli jedinu slatkovodnu spužvu na svijetu
  • rješavali smo mnoge matematičke zadatke i mozgalice
  • sudjelovali smo u prepoznavanju mirisa, okusa i opipa
  • učili smo pisati pismom za slijepe osobe
  • sudjelovali smo u radionici „Morski svijet“ iz  Lošinja tako što smo  pogledali  četrdeset pet  fotografija i crtali peraje svakog dupina te na osnovu toga  naučili prepoznati vrstu dupina.

Martina Zelić, 3. rta i Darijan Kuruc, 3. rtb