Ukupno: 519294

I poslovno i zabavno na natjecanju u Beogradu
Autor: Ružica Mlinarić, 9. 5. 2017.

Učenice 3. razreda ekonomskog smjera Ana Zelić i Stela Popović otputovale su u Beograd na regionalno natjecanje Poslovni izazov zapadnog Balkana u pratnji profesora Miroslava Begića. Sudionici natjecanja bili su srednjoškolci četiriju zemalja: Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije i Crne Gore, a naše su učenice imale čast biti među 20 najboljih učenika iz Hrvatske.

Natjecanje je to u kojem učenici prezentiraju poslovne ideje i planove, a najbolji se predstavljaju na trodnevnom međunarodnom druženju koje se ove godine održavalo od 22. do 24. travnja.

Sve je započelo vrlo zabavnom tzv. „Treasure hunt“ igrom. Rješavajući zanimljive zadatke kao što su kupiti najjeftiniju papriku na „pijaci“ ili slikati se pored određenih kulturnih znamenitosti, natjecatelji su upoznavali i razgledavali grad.

Nakon toga uslijedio je natjecateljski dio: natjecatelji su podijeljeni na 20 timova u kojima su bila 4 člana (iz svake države jedan učenik), a svaki je tim dobio poslovni zadatak koji će trebati zajednički riješiti. Kako se približila večer, došao je najzanimljiviji i svima najdraži trenutak – odlazak u noćni život Beograda.

Drugi je dan naravno započeo „pospanim“ doručkom, a zatim je počeo glavni dio natjecanja: sastanak timova u konferencijskoj sali gdje su rješavali svoj zadatak, a mogli su dobiti i savjete i pomoć svojih mentora. Večer je upotpunjena prezentacijom treasure hunt timova te ponovnim uživanjem i šetnjom po gradu.

Treći su dan natjecatelji puni uzbuđenja otišli u Naučno-tehnološki park gdje su timovi održali prezentacije idejnih rješenja na zadani zadatak. Uz pjesmu i smijeh željno su iščekivali rezultate i proglašenje pobjednika. Naša učenica Ana Zelić sa svojim timom „Deciklo“ i članovima Bobanom Živanovićem, Nikoletom Perović, Radom Primorcem osvojila je treće mjesto s idejom da budu posrednička tvrtka koja će unajmljivati bicikle te ih koristiti u radionicama s osnovnim školama kako bi poboljšali kulturu vožnje bicikala i samim time potaknuli državu da osigura i izgradi odgovarajuću infrastrukturu za sve bicikliste, a posebno za djecu.

Veronika Vurbić i Ana Zelić, 3.ek