U završnicu 2021. godine s dva nastavnika savjetnika!
Autor: Administrator , 26. 11. 2021.

Naši vrijedni i angažirani profesori Helena Ivanac-Perutka i Miroslav Begić promovirani su ove godine u zvanje nastavnika savjetnika! To je druga razina napredovanja u zvanjima za odgojno-obrazovne djelatnike.

Prema Pravilniku o napredovanju učitelja, nastavnika, stručnih suradnika i ravnatelja u osnovnim i srednjim školama i učeničkim domovima u obrazovanju nastavnici mogu napredovati u tri zvanja: mentor, savjetnik i izvrstan savjetnik.

Pravilnik propisuje što je sve potrebno da bi nastavnik napredovao do zvanja savjetnika: kontinuirano stručno usavršavanje, najmanje 10 godina rada u školskoj ustanovi, pri čemu je najmanje pet godina potrebno provesti u zvanju mentora. Također je potrebno zadovoljiti kriterije iz nekoliko kategorija vrednovanja pa se tu uzimaju u obzir mentorstva učenicima na natjecanjima, radionice ili ogledni sati na školskoj, županijskoj, državnoj razini, izrada edukativnih materijala, dijeljenje primjera dobre prakse, vođenje projekata, promocija škole, rad na unaprjeđenju školskog sustava.

Novopečeni nastavnici savjetnici osvrnuli su se na svoj rad i uspjeh.

Profesorica Ivanac-Perutka u radu se vodi izrekom T.H. Huxleya „Poznato je konačno, nepoznato je beskonačno. U intelektualnom pogledu nalazimo se na otočiću usred neograničenog oceana neobjašnjivosti. Zadatak je svakoj generaciji povratiti još malo kopna, dodati nešto opsegu i čvrstoći našeg posjeda.“ i kaže: „Zapravo, samo sam slijedila naputak T. H. Huxleya još od fakultetskih dana i izuzetno zahtjevnih ispita na Fakultetu strojarstva i brodogradnje za koje sam učila tako da bih zamislila da se nalazim na otočiću usred oceana s kojeg nema odlaska sve dok ne položim ispit, a svaki položeni ispit bio je komadić zemlje koji sam "otimala" oceanu.“

Tom se idejom vodi i danas u radu s učenicima prilagođavajući je svakom novom definiranom cilju. Ciljeve je postavila visoke i raznolike jer već godinama kreira i koordinira EU projekte u Erasmus+ programu. Za sve što radi skromno komentira: „EU projekti i savjetništvo nisu posebni ni u jednom segmentu. Moji kolege i ja intelektualno stojimo na otočiću i tek u radu s našim učenicima realiziramo naše ciljeve.“

Profesor Begić se osvrnuo na svoj rad izrazivši zadovoljstvo postignutim: „Smatram da je ovo napredovanje u zvanju rezultat mog rada i brojnih aktivnosti, projekata, mentorstva, natjecanja. Zadovoljan sam jer sam nagrađen za svoj dugogodišnji rad, zalaganje, ulaganje u učenike i njihov napredak, predstavljanje škole i na lokalnoj i na međunarodnoj razini, a i pomoć mlađim kolegama savjetima za rad i dijeljenjem edukativnih materijala.“

Jedan je od zadnjih koraka procedure vrednovanja za zvanje nastavnika održati ogledni sat. Što nastavnik treba pokazati na tom satu objasnio je profesor Begić: „Traži se da se jednaka pažnja posvećuje svim učenicima, da se poštuju svi, što znači da treba paziti i na to da se u rad uključe i učenici s teškoćama, vrednuju se metode rada, poželjno je pokazati više izvora informacija, kreativno koristiti informacijsko-komunikacijsku tehnologiju te ugraditi u sat simulacije situacija iz stvarnog života.“

Do zvanja nastavnika savjetnika u SŠ Dugo Selo dosad je ukupno došlo tri nastavnika, a uz profesore Miroslava i Helenu titulu je zavrijedila i sada umirovljena profesorica Vesna Vasilj.

Tekst: Nikolina Ćorković, knjiž.

Fotografije: Nikolina Ćorković, knjiž., arhiva