Najpoznatiji svjetski karnevali
Autor: Administrator , 25. 2. 2011.

Karneval opisuju kao tradicionalan oblik zabave, opuštanja i reagiranja na život. Omogućuje nam ne samo da čuvamo tradiciju, već da je i sami stvaramo - kroz nove doživljaje, nove maske i nova vremena.

Rio de Janeiro

Karneval u Riu zasigurno je najveći karneval na svijetu i bez prekida traje četiri dana i noći. Tradicija karnevalskog slavlja ovdje je prenesena iz Italije u 19. stoljeću, da bi postepeno postala najvećom brazilskom atrakcijom koju svake godine posjeti nekoliko stotina tisuća ljudi iz cijelog svijeta.

Veliko finale ovog četverodnevnog slavlja odvija se na Sambodromu, svojevrsnoj karnevalskoj pisti, kojom puna dva dana paradiraju okićene karnevalske povorke pripadnika škola sambe.

Venecija

Venecijanski karneval još je jedan od najpoznatijih svjetskih karnevala. Službeni počeci karnevala bilježe se u 15. stoljeću, iako se tragovi ove svečanosti mogu nazrijeti već i u 14. Maske koje su Venecijanci tada nosili bile su pomno birane i rijetko se moglo odgonetnuti pripada li njen nositelj plemstvu ili običnom puku, a zanimljivo je da je jedan od zakona Serenissime, odnosno Venecijanske republike, u to vrijeme bio da se maske ne smiju nositi po gradu tijekom noći. Najčešći kostim bio je tzv. bautta, a sastojao se od pelerina, velikih plašteva, trorogih šešira, i obavezne bijele maske koja je u potpunosti skrivala lice učesnika.

U kasnim sedamdesetima prošlog stoljeća duh venecijanskog karnevala nanovo je oživio kad su maskirane skupine mladih počele gađati nemaskirane prolaznike jajima i slamom, a gradske vlasti ovaj događaj prepoznale kao vrhunsku turističku atrakciju i odličan izvor prihoda.

Nica

Karneval u Nici jedan je od najvećih euroskih karnevala čija se povorka svake godine kreće duž obale po Promenade des Anglais.

Iako se najraniji počeci ovog karnevala naziru još u trinaestom stoljeći, čini se da moderna faza karnevala počinje "tek" 1873. godine kada je stanoviti gospodin Andriot Saetone pokrenuo inicijativu osnivanja Festivalskog odbora zaduženog za organiziranje ovog festivala.

San Francisco

Smješten u jednoj od najvećih multietničkih zajednica Kalifornije, karneval u San Franciscu predstavlja jednu od najzanimljivijih i najliberalnijih artističkih fešti.

Temeljen velikim dijelom na hipi-boemskoj tradiciji, posebno je zanimljiv zahvaljujući svojoj multikulturalnoj dimenziji koja potiče duh "kozmičke povezanosti i sklada", iznova potvrđujući vrijednosti kulturno-umjetničkog izraza.

Svake godine brojne maskirane grupe, pojedinci i plesači, niz uličnih performera, te svakovrsni ulični prodavača i preprodavača privuku gotovo 200 000 gledatelja.

Izvor: Portal za škole http://www.skole.hr/veliki-odmor/zabava?news_id=136

U školskom holu postavljen je plakat na temu svjetskih karnevalskih gradova.

Još jednom vas podsjećamo da večeras u 20:00 sati dođete u našu školu na Humanitarni bal pod maskama u organizaciji 3.ek razreda i profesorice Dijane Sem.