Nova godina
Autor: Ružica Mlinarić, 31. 12. 2013.

Po definiciji, Nova je godina dan kada po solarnim i sličnim kalendarima počinje sljedeći kalendarski ciklus, odnosno to je prvi dan u sljedećoj godini. Jedan od najstarijih običaja čovječanstva jest proslava Nove godine.

Silvestrovo

Silvestrovo, ili Stara godina, posljednji je dan mjeseca prosinca, a ujedno i cijele godine. Naziv je dobilo po papi svetom Silvestru I., čiji je spomendan toga dana.

Nova godina

Nova je godina prvi dan  kalendara, prvi siječnja. Ljudi diljem svijeta Novu godinu dočekuju na  Staru godinu, odnosno 31. prosinca. Često se u većim gradovima Nova godina dočekuje pjesmom i plesom, a kad sat otkuca pola noći, ispaljuju se rakete i vatrometi.

Kako je nastao običaj slavljenja Nove godine?

Sve kulture i narodi koji koriste kalendar vesele se Novoj godini. Jedni kažu kako su Kinezi prvi slavili Novu godinu, a drugi kažu da su to bili stari Grci i Rimljani.

Stari su Germani Novu godinu obilježavali kao promjenu godišnjih doba. Zima u njihovoj zemlji  počinje u mjesecu studenome i oni su tada sakupljali žetvu. Budući da su se to prilikom svi okupljali, radosni zbog nadolazećeg odmora i dobre žetve, veselili su se pa je tako nastao njihov blagdan Nove godine, iako je mjesec bio studeni.

Kada su Rimljani osvojili Europu, promijenili su vrijeme slavljenja na prvi siječnja, prema gregorijanskom kalendaru. Za njih Nova je godina predstavljala simbol početka novog života i nove nade za budućnost. Ovi su običaji i značenja ostali sve do danas, tako da i mi Novu godinu dočekujemo prvoga siječnja, veseli i sretni, jer se nadamo sreći i boljoj budućnosti.

Doček Nove godine u Hrvatskoj

Doček se Nove godine u Hrvatskoj održava u svim gradovima, obično uz vatromet. Slavi se s obitelji ili prijateljima, kod kuće ili vani. Mladi često odlaze u noćne klubove gdje s prijateljima dočekuju Novu godinu.

Na glavnim se trgovima brojnih gradova organiziraju dočeci Nove godine uz nastupe glazbenih skupina. U Zagrebu je najveće slavlje na Trgu bana Josipa Jelačića, a u Dubrovniku na Stradunu. Također se u gradovima poput Rijeke, Splita ili Osijeka organizira doček na otvorenome.

Ipak, ne slavimo svi Novu godinu na isti dan

Istina je da se svugdje u svijetu Nova godina dočekuje prvoga siječnja, ali u različitim vjerama i kulturama, ljudi slave Novu godinu neki drugi dan.

-Nova godina kod Židova

RošHašana, ili Nova godina, godišnji je blagdan  Židova. Slave ju petoga rujna, i njima će naredna, 2014.godina, biti 5775. godina. Oni ipak vrijeme mjere prema Židovskoj svjetskoj eri, čija je epoha prema našem računanju počela 3761.godine prije rođenja Isusa Krista.

-Muslimanska Nova godina

Muslimani Novu godinu obilježavaju 26.11., odnosno prvoga Muharrema. Oni vrijeme broje od prelaska proroka Muhameda iz grada Meke u Medinu, što se prema našem računanju dogodilo 622.godine, te im je ovo 1391.godina.

Ana-Maria Burazer, 1.ogA