Promocija knjige „Plava Ogrlica“ Dragice Pjevac
Autor: Ružica Mlinarić, 29. 4. 2014.

Kada bismo rekli da u našem Dugom Selu nema talentiranih i nadahnutih pisaca i pjesnika, itekako bismo se prevarili. Istaknuta pjesnikinja koja u Dugom Selu živi punih sedamdeset i pet godina jest Dragica Pjevac.

Dobro nam je poznato da se od 2013. godine u Dugom Selu održava Noć knjige. Tako je i ove godine, 23. travnja 2014.g. u Gradskoj knjižnici Dugo Selo, s početkom u 18:00 sati, ponovno održan ovaj, u potpunosti originalan dan.

Tjedan dana prije ovog događaja dobila sam neočekivan telefonski poziv. Nazvala me gospođa Dragica Pjevac koja me srdačno pozdravila i pitala bih li željela sudjelovati na promociji njene knjige „Plava ogrlica“. S oduševljenjem sam prihvatila. Uz mene, kao čitateljice pjesama bile su izabrane novinarka Anamarija Šprihal, Renata Veličan, magistra ekonomskih znanosti, i učenica naše škole, Lana Obućina.

Kada sam u srijedu zajedno s Lanom došla u Gradsku knjižnicu, dočekao nas je velik broj ljudi u maloj prostoriji. Gosti su bili dočekani domaćim aperitivom, kolačima i pecivima. U 18:30 sati program promocije knjige službeno je započeo. Za početak, gospodin Stjepan Srpak, skladatelj kajkavskih pjesama, interpretirao je pjesmu „Srodnost“ Antuna Gustava Matoša te na taj način obilježio Svjetski dan knjige. Anamarija, Lana i ja, sjele smo za velik stol predviđen za nas gdje smo, nakon uvodnih riječi koje je vodila Renata Veličan, čitale pjesme. Sve se odvijalo po planu gospođe Dragice, koja mi je kasnije šapnula kako smo ju rasplakale.

Osjećala sam se počašćeno i ispunjeno čitajući Dragičine pjesme koje je izabrala za mene. Bila sam  zadovoljna izborom pjesama jer sam se doista mogla uživjeti. Promocija je trajala nepunih sat vremena, a kao šećer na kraju, doktor glazbenih znanosti Dario Cebić pustio je vlastite skladbe uz koje je Anamarija Šprihal čitala pjesme i ostale tekstove. Atmosfera je bila apsolutno savršena i smirena, iako smo mi, čitačice, prije samoga početka osjetile žalac treme.  Nakon promocije, sa svih strana dolazili su ljudi koji su nam čestitali na odličnom čitanju.

Ovaj ću događaj pamtiti i ne postoji riječ kojom bi se opisao osjećaj koji nas obuzima kada radimo ono što volimo. Ja sam uživala u promociji i mogla bih ju ponavljati bez prestanka.

Prije samog kraja ovog članka želim reći kako gospođa Dragica surađuje s mladima i kako je njoj u cilju povezati nas mlade jer na nama svijet ostaje.

Nakon promocije, noć se nastavila održavati uz čitanje drugih dugoselskih pjesnika, čitanju Matošvih pjesama (povodom sto godina od njegove smrti) te sviranju i dramskim nastupima.

Gospođa Dragica sa čitateljicama svojih tekstova

Dragica Pjevac, autorica zbirke „Plava oglica“

Marija Grgošić, 1.ogB