Posjet kazalištu - Nema samo Engleska Hamleta!
Autor: Ružica Mlinarić, 10. 11. 2015.

Učenici prvih i drugih razreda Srednje škole Dugo Selo 30. listopada 2015. godine u pratnji profesora posjetili su Satričko kazalište Kerempuh gdje su pogledali dramu Ive Brešana Prestava Hamleta u selu Mrduša Donja. Odlična glumačka  postava zainteresirala je čitavu publiku, a posebice učenike koji su kroz smijeh pratili čitav tijek događaja.

Radnja drame se odvija u izmišljenom selu Dalmatinske zagore Mrduši Donjoj  gdje mještani na prijedlog druga Mačka i vrhovnog seoskog moćnika druga Mate Bukarice odluče napraviti predstavu radi poboljšanja siromašne kulturne aktivnosti sela. Odlučuju se za predstavu koju je predložio drug Šimurina, a ta predstava je ni manje ni više nego Shakespeareov Hamlet, odnosno Amlet. Seoskog učitelja Škuncu, jedinog obrazovanog i pismenog u selu, imenovali su glavnim čovjekom predstave. Dok je trajalo Šimurinino prepričavanje predstave „Amlet“, u prostoriju ulazi Joco i napada Bukaru zato što je naredio uhićenje njegova oca zbog uzimanja novaca iz seoske blagajne. Joco je dobio ulogu Hamleta, a njegova voljena Anđa ulogu Ofelije. Njih dvoje se mogu sastajati samo u vrijeme proba, stoga je Joco u velikoj dilemi hoće li nastaviti provoditi vrijeme  s Anđom što ujedno donosi i provođenje vremena s ljudima koji su stavili njegovog oca u zatvor ili otići. Za vrijeme prve probe javljaju se problemi prezahtjevnog teksta i napetost između Joce i njegovih sumještana raste. Bukara i Anđin otac Puljo prisluškuju Anđin i Jocin razgovor gdje se saznaje da je Bukara, koji je se pred seljanima predstavljao kao iskren i čestit, zapravo  lopov. Sve to donosi još veću napetost, a Anđina izdaja još više povređuje Jocu. Tijekom pripreme predstave „Amlet“  jasno se vidi hamletovski zaplet između mještana koji tumače uloge u Shakespeareovoj tragediji. Ova groteskna tragedija, kako ju je odredio sam autor, osim što nasmijava gledatelje, daje i svevremensku pouku te je ujedno i kritika primitivnog društva koje guši pravednost, individualnost, ali i umjetnost te slobodu umjetničkog izražavanja.

Režiju predstave potpisuje jedan od najpoznatijih domaćih filmskih i kazališnih redatelja Vinko Brešan dok glavne uloge tumače Goran Navojec (Bukara), Borko Perić (Puljo), Tihana Lazović (Anđa), Ana Maras Haramander (Majkača), Rakan Rushaidat (Mačak), Filip Detelić (Škoko), Željko Königsknecht (Škunca) i Hrvoje Kečkeš (Šimurina). Glumci su publiku osim glumačkim umijećem ugodno iznenadili i svojim pjevačkim sposobnostima te brzim i usklađenim plesnim koracima.

Učenici su bili oduševljeni viđenim, a dva sata koliko je trajala predstava prebrzo su prošla. Otišli su prepuni dojmova i s nadom u što skoriji  ponovni posjet kazalištu.

Napisale: Mia Kovačević i Veronika Kostanjevac, 1.oga