Školske aktivnosti
Fašnik u našoj školi
Autor: Ružica Mlinarić, 10. 3. 2014.

Fašnik, maškare, karneval … U svijetu su poznati različiti načini obilježavanja karnevala kada  djeca i odrasli izrađuju razne maske i kostime kako bi nastavili tradiciju te se pri tome ludo zabavili . Za neke je to možda i najljepše vrijeme u godini jer svatko ima priliku postati nešto ili netko drugi.

Svima nam je poznato kako smo se kao mali oblačili u razne kostime te  tako maskirani obilazili mjesto u kojem živimo. Pokucali bismo na vrata i pričekali da nam netko otvori, otpjevali pjesmicu i nestrpljivo čekali  da nas domaćini daruju darovima.  Najčešće su to bile krafne, razni slatkiši, voće pa čak i novac.

I naša je škola ove  godine odlučila obilježiti taj dan. Najprije su učenici 3.ogA i 3.rtB razreda, uz pomoć školske knjižničarke Nikoline Ćorković, izrađivali  maske i plakate koji su potom izložili  u školskom holu.  Maske su izrađivali od starih tkanina, kartona, starog nakita , a bojali su ih temperama. U školskom holu, također su se mogli kupiti ukusni kolači, a prikupljenim novcem osigurale su se prigodne nagrade za učenike koji su imali najbolje maske. Predstavljanje i izbor najboljih maski održano je na sam fašnik 4. ožujka 2014. godine. Voditelj programa bio je Marko Peranović , učenik 4.og razreda, a započeo je nastupom Paule Grof iz 3. ek razreda koja  je iznijela nekoliko povijesnih činjenica o Fašniku  recitirajući „Fašničke anegdote“. U natjecanju za najbolju masku Srednje škole Dugo Selo prvi su nastupili učenici 3. ogA razreda čija je tema bio „Oktoberfest“. Nakon njih nastupili su „Štreberi“ iz 1. ogA  te učenice 4.ek kao „Gospel zbor“. Uslijedio je nastup  Jelene Kuprešak, učenice 4.og razreda, koja je  izvela monolog „Jack Sparrow“ na engleskom jeziku čime je  ujedno osvojila 3. mjesto na natjecanju za najbolju masku. Prvo mjesto osvojili su učenici 4.rtA razreda pod nazivom „S.W.A.T team“ dok je  drugo mjesto pripalo učenicima 3.ogB koji su izveli komično vjenčanje pod nazivom „Naše malo slavlje“. Na kraju je ravnateljica učenicima dodijelila zaslužene nagrade. Program je trajao sat vremena, a to kratko vrijeme bilo je dovoljno kako bismo svi uživali u kreativnim izvedbama naših dosjetljivih učenika. Nadamo se da će obilježavanje fašnika postati tradicija u našoj školi!

Kreativni učenici u školskoj knjižnici izrađuju maske

Maja i Antonio imali su pune ruke posla…

Maske koje su napravili naši učenici

Učenice prodaju kolače kako bi sakupile novce za prigodne nagrade