Školske aktivnosti
POZIV OSMAŠIMA – DAN OTVORENIH VRATA
Autor: Ružica Mlinarić, 4. 5. 2014.

Srednja škola  Dugo Selo ove je godine odlučila  nastaviti tradiciju održavanja Dana otvorenih vrata te je 25. travnja 2014. godine ugostila osmaše četiriju osnovnih škola – OŠ „Stjepan Radić“, OŠ Rugvica, OŠ Josipa Zorića te OŠ Ivan Benković.

Pripreme za Dan otvorenih vrata krenule su nekoliko tjedana ranije te su profesori, učenici i ostali djelatnici škole imali pune ruke posla. U predstavljanju škole sudjelovali su učenici svih smjerova od mehaničara, računalnih tehničara pa sve do gimnazijalaca. Osim smjerova, svoj rad predstavile su i izvannastavne aktivnosti – dramska, novinarska, radijska te ekološka skupina koja se redovito brine o školskom okolišu, a prigodnom sadnjom drveta u petak su obilježili Dan planeta Zemlje.

Djevojke, članice ekološke  grupe, i u petak su brinule za cvijeće

Učenicima je prije samog obilaska dobrodošlicu zaželjela učenica 3.ek razreda, Paula Grof te ih ukratko upoznala s radionicama koje ih čekaju, a  kako bi sve prošlo u  najboljem redu pobrinule su se lijepe hostese koje su dijelile letke s dodatnim informacijama o školi. Prva se predstavila dramska skupina koja je izvela fantastičnu predstavu Lijek je spas te sve prisutne dobro nasmijala i opustila.  Nakon završetka predstave, učenici su krenuli u obilazak škole.

Dramska skupina , pod vodstvom profesorice Ane Pandžić, izvela je predstavu  Lijek je spas

Učenice frizerskog smjera  predstavile su se na vrlo originalan način –oni koji su bili dovoljno brzi, mogli su dobiti besplatno pranje kose i frizuru, a osim frizurama, djevojke su se bavile i manikurom. Ništa manje originalni bili su učenici ekonomskih razreda. U učionici koja je privremeno prenamijenjena u poslovnu zgradu, mogli ste dobiti ček na čak 1000000 kn koji ste na istom mjestu mogli potrošiti na odmor, putovanje, masažu ili kupnju mobitela, a sve to u svrhu promoviranja njihove vježbeničke tvrtke „2cool2tell“. U knjižnici je održana glagoljaška radionica na kojoj su se izrađivali straničnici (bookmarks) ispisani glagoljičinim slovima, a sve o e-dnevniku mogli ste saznati u učionici informatike.

Marljive frizerke na djelu

Vježbenička tvrtka „2cool2tell“

Kabinet  fizike pozornost  je plijenio izvođenjem različitih pokusa s valovima, prizmom i toplinskim kapacitetom, a mogli ste saznati i neke zanimljivosti kao na primjer da balon  dopola napunjen vodom  neće puknuti ako u njega stavite svijeću. Sudeći po gužvi, najviše su posjetitelja imali obrtnički razredi, a posebno elektromehaničari i elektroinstalateri. Kod njih nikada nije nedostajalo učenika koji su htjeli saznati nešto više o tim smjerovima, profesorima te o samoj školi.

Gužva na radionici Želim biti majstor - Elektromehaničar/Elektroinstalater

Novinarska skupina prezentacijom je  predstavila  svoj rad na školskom časopisu Marteen. U prezentaciji članice novinarske skupine, Karla Ambruš i Ivana Šarić, osvrnule su se na same početke časopisa još dok je on izlazio tiskan na fotokopirnom stroju. Nakon kratkog osvrta na povijest časopisa, predstavljen je i novi broj Marteena  koji je sudjelovao na ovogodišnjoj državnoj smotri LiDraNo. Također, osmaši su mogli prelistati i kupiti novi Marteen, a za njegovu prodaju bile su zadužene marljive članice novinarske skupine. Priliku za predstavljanje dobili su i članovi radijske skupine, učenici Antonio Grgošević i Ivan Katavić,  predstavivši svoju uspješnu radijsku emisiju Smak svijeta.

Članovi novinarske i radijske skupine                   I. Katavić predstavlja radijsku emisiju Smak svijeta

Prodaja najnovijeg broja školskog časopisa Marteen

Nakon obilaska zanimljivih i poučnih radionica, učenici su mogli predahnuti gledajući mali nogomet u dugoselskoj Gradskoj športskoj dvorani ili uživajući u kolačima čiju su prodaju organizirali učenici 3. razreda gimnazije.

U školskim hodnicima mogli ste primijetiti vrijedne umjetnike, koji su pod vodstvom profesora Roberta Samardžića iz  OŠ „Stjepan Radić“, oslikavali školske zidove. Dvije učenice posebno su se istaknule marljivošću, a to su Kristina Kelava i Julija Milanović, učenice 3. razreda gimnazije po čijem je idejnom predlošku pod nazivom Život glazbe oslikan jedan od zidova. Dizajn za drugi zid, pod nazivom Bogatstvo jezika,svijet u knjigama, osmislio je profesor likovne kulture Robert Samardžić. Zid je oslikan najpoznatijim imenima iz svjetske i hrvatske književnosti te portretom Marka Marulića, oca hrvatske književnosti.

Učenici su osam sati  radili na uljepšavanju školskog interijera

Novi dizajn zida ispred knjižnice- Bogatstvo jezika, svijet u knjigama

Profesoru, kao i učenicima koji su pomogli, hvala što su uljepšali interijer naše škole i na taj način je učinili toplijom i zanimljivijom. Sada škola ima dvije velike uspomene koje će uvijek podsjećati na nezaboravan dan i marljive učenike koji su u školi trajno ostavili dio svog umjetničkog stvaralaštva i likovnog talenta te time uljepšali izgled škole.

A vi, dragi učenici, koji se sada nalazite pred velikom odlukom – najbolji savjet je da izaberete ono što volite i što je najkorisnije za vas i za vašu budućnost. Ako izaberete Srednju školu Dugo Selo, zasigurno ćete nakon završetka srednje škole iza sebe ostaviti pregršt znanja i mnoštvo uspomena. Srednja škola Dugo Selo svakako ima što za ponuditi u što ste se i sami mogli uvjerili posjetivši je na Dan otvorenih vrata.

Napisala: Karla Ambruš, 3.ogb

Fotografije: Klara Pejić, 3.ogb