EU projekti
USKORO! Vršnjačko savjetovanje
Autor: Administrator , 16. 11. 2021.

Ne osjećate se dobro, strah vas je odgovaranja, imate problem s prijateljicom, svađate se s dečkom, svega vam je previše…. komu se obratiti? Ne želite savjete odraslih jer vas ionako ne razumiju. Uskoro ćete se moći obratiti svojim vršnjacima. Više pročitajte u nastavku….

S obzirom na vrijeme u kojemu živimo, stalnu neizvjesnost i potrebu za prilagodbom, učenici su uočili potrebu za još većom brigom o mentalnom zdravlju. Kao adolescenti, primjećuju da puno veću važnost u njihovim životima imaju vršnjaci nego odrasli. Češće komuniciraju s vršnjacima nego s odraslima, pa će tako i češće potražiti savjet i podršku vršnjaka. Upravo ovo je naše vrijedne učenike potaknulo na ideju i planiranje vršnjačkog savjetovališta.

Savjetovanje traži određena znanja i vještine pa je 12 vrijednih i hrabrih učenika sudjelovalo u početnoj edukaciji na temu „Mentalno zdravlje, komunikacija i savjetovanje“ koju su održale prof. Ivana Čorić i prof. Alka Alfirev Radmanović. Edukacija se održala 5. studenoga 2021. preko platforme Teams, a učenici su mogli čuti kako psihičko zdravlje i psihička bolest nisu dva pola jedne dimenzije, već je riječ o dvije odvojene dimenzije. Upoznati su s osnovama komunikacije te osnovnim principima savjetovanja. Iako se na edukaciji radilo na primjerima, učenike je potrebno dodatno uvježbati i pripremiti za savjetovanje. Stoga je u skorije vrijeme planirana sljedeća edukacija i to uživo. Učenici vrijedno rade i na istraživanju različitih aplikacija preko kojih bi im se vršnjaci obraćali. Pritom veliku važnost pridaju mogućnosti anonimnog obraćanja kako bi se njihovi vršnjaci bolje osjećali i iskreno govorili o svojim problemima i smetnjama.

U početnim aktivnostima projekta „Pokreni promjenu“ učenici su iskazali odlične vršnjačke odnose i pozitivnu atmosferu. Upravo su ih takvi odnosi potaknuli na osmišljavanje vršnjačkog savjetovališta. U planu je da ono djeluje i nakon završetka samoga projekta. Svake godine regrutirali bi se novi savjetnici koji bi se, uz podršku iskusnijih vršnjaka savjetnika te dodatnog angažmana nastavnika i koordinatorica, uključivali u savjetovalište. Pratite mrežnu stranicu i profile škole na društvenim mrežama jer se uskoro otvara vršnjačko savjetovalište!

Alka Alfirev Radmanović, prof. psih.

Ivana Čorić, prof. psih.