Projekti

Na ovim stranicama možete pronaći sve vezano uz projekte unutar naše škole ili u kojima škola sudjeluje.

Nacionalni školski projekti u kojima sudjelujemo
MLADI POKREĆU PROMJENE
Autor: Administrator , 8. 10. 2020.

Tijekom 2020. godine naši su učenici, u suradnji s Forumom za slobodu odgoja i uz potporu stručnih suradnica, sudjelovali u projektu „Mladi pokreću promjene“.

Srednja škola Dugo Selo već niz godina uspješno surađuje s nevladinom organizacijom Forum za slobodu odgoja. Suradnja se temelji na edukaciji nastavnika i stručnih suradnika, ali i na sudjelovanju u različitim projektima kojima se učenike nastoji potaknuti na aktivniju ulogu u životu škole, a i lokalne zajednice.

Krajem siječnja 2020. godine petero je naših učenika, s učenicima iz Srednje škole za medicinske sestre Vrapče, Škole za cestovni promet Zagreb, Prve gimnazije, Zagreb i X. gimnazije „Ivan Supek“, sudjelovalo u cjelodnevnoj edukaciji.

Na toj su edukaciji učenici razmatrali probleme s kojima se susreću prosvjetni djelatnici te obrazovni sustav u cijelosti. Pokazali su kako znaju pronaći i kompetentno predstaviti različite ideje za rješavanje tih problema jer, naposljetku, oni direktno utječu i na njihove živote. Učenici su također pokazali osjetljivost na probleme određenih skupina učenika uočivši da veliki broj učenika putnika, koji zbog prijevoza dolaze u školu puno prije početka nastave ili čekaju prijevoz nakon završetka nastave, nema prikladan prostor za boraviti u školi. Tako su osmislili školski projekt „Dnevni boravak za učenike putnike“.

Svoju su ideju predstavili i drugim učenicima pa se broj učenika koji su aktivno doprinijeli razradi i provedbi školskog projekta popeo na petnaest. Na sastanku u školskoj knjižnici ideja dnevnog boravka za učenike putnike dobila je svoje obrise.

Učenici su istražili kako urediti školski prostor, a sam su projekt predstavili i ravnateljici Darinki Svetec koja je odlučila dodatno pomoći u njegovom ostvarivanju. Naveli su i pronašli svu potrebnu opremu kako bi se dio školskog prostora prenamijenio i uredio za kvalitetno provođenje vremena učenika putnika, ali i drugih učenika škole.

S obzirom na pandemiju koja je zahvatila cijeli svijet te nemogućnost pohađanja nastave u školi od ožujka do lipnja 2020. godine, naš dnevni boravak još uvijek nije finaliziran. Iako smo novu nastavnu godinu započeli u školi, epidemiološke mjere koje su na snazi onemogućavaju stavljanje u funkciju dnevnog boravka. No, vjerujemo da ćemo u skorije vrijeme moći pokazati što smo osmislili i da će dnevni boravak biti omiljeno mjesto okupljanja učenika putnika, ali i svih drugih učenika škole.

O svim školskim projektima i njihovoj provedbi snimljen je i dokumentarni film, pogledajte ga ovdje.

Zahvaljujemo Forumu za slobodu odgoja i našim stručnim suradnicama koji su nam omogućili sudjelovanje u ovom projektu. Mnogo toga smo naučili, a po glavi nam se motaju ideje za provedbu drugih školskih projekata.

Alka Alfirev Radmanović, prof. psih.