Veliki uspjeh naših učenika na natjecanju Poslovni izazov 2024.!
Autor: Administrator , 1. 3. 2024.

Srednja škola Dugo Selo je bila domaćin kreativnog natjecanja Poslovni izazov - regija Sjever. Natjecanje je to u poduzetništvu za učenike srednjih škola s ciljem razvoja poduzetničkih kompetencija kod mladih, a održava se pod visokim pokroviteljstvom Europskog parlamenta u organizaciji Udruge Poduzetni i Privatne gimnazije i ekonomske škole Katarina Zrinski. U auli škole okupili su se tako u utorak, 27. veljače 2024., natjecatelji regije Sjever koja obuhvaća 20 timova iz osam županija, a među njima se našlo čak šest timova iz naše škole.

Nakon uvodne riječi ravnateljice Darinke Svetec, koja je svima okupljenima zaželjela dobrodošlicu i ugodan boravak u našoj školi uz puno sreće u natjecanju, okupljenima se obratio i Vitomir Tafra, osnivač Privatne gimnazije i ekonomske škole Katarina Zrinski i znanstveni savjetnik za cjeloživotno obrazovanje poželjevši svim natjecateljima uspješno prezentiranje poduzetničkih ideja.

Natjecatelje i domaćine pozdravila je i predstavnica Grada Dugog Sela Jasminka Kokot Bambić koja je ujedno otvorila natjecanje istaknuvši kako su učenici nositelji ideja koje Gradu Dugom Selu u budućnosti trebaju. Također, dodala je kako Grad Dugo Selo uskoro otvara Poduzetnički inkubator te se nada kako se među natjecateljima kriju potencijalni poduzetnici koji će uz podršku inkubatora uploviti u svijet poduzetništva.

Natjecateljima je bio zadatak predstaviti svoje poduzetničke ideje vezane uz temu natjecanja:  održivo poduzetništvo i očuvanje hrvatskih šuma. Pritom ih je ocjenjivalo pet članova žirija koji su činili: Anamaria Mištrafović, predstavnica Coca-Cole Hrvatska, Anđa Tomić, predstavnica PIK-a Vrbovec, Doris Jukić, predstavnica Udruge Poduzetni, Tomislav Šimark, predstavnik dugoselske poslovnice Zagrebačke banke d.d. te Karmela Vukov Colić, voditeljica Turističke zajednice Grada Dugog Sela.

Za vrijeme natjecanja, mentori učenika sudjelovali su na interaktivnoj radionici na temu: „Integracija natjecanja Poslovni izazov i Sajma vježbeničkih tvrtki u modularni kurikulum“ koju je vodio Vitomir Tafra.

U daljnju fazu natjecanja, na državnu razinu, plasirala su se tri tima:

1. Wood4you iz Ekonomske i birotehničke škole Bjelovar,

Le Plant iz SŠ Dugo Selo, koji čine Viktorija Šincek, Ema Bićanić i Nikolina Ravlić pod vodstvom prof. Miroslava Begića,

3. Stribor iz Prehrambeno tehnološke škole Zagreb.

Na državnu razinu natjecanja, koja će se održati u Poreču, plasira se ukupno 20 učenika pa se pobjedničkim ekipama pridružuje još 5 učenika naše škole: Marko Martinović, Mia Hrković, Gabrijela Sušić, Mateo Pavlović i Ivana Đurić.

Darežljivost pokrovitelja koji su pomogli obogatiti poklon-pakete sudionicima dodatno su doprinijeli uspješnoj organizaciji natjecanja, a pokrovitelji su: Obrtnička komora Zagreb, Adriatic osiguranje d.d., dugoselska poslovnica Zagrebačke banke d.d., Coca-Cola HBC Hrvatska, Udruženje obrtnika Dugo Selo, PIK Vrbovec plus d.o.o., Unilever Hrvatska plus d.o.o. te Pučko otvoreno učilište Dugo Selo. SŠ Dugo Selo zahvalna je na njihovom velikom doprinosu.

Natjecanje Poslovni izazov pružilo je učenicima vrijedno iskustvo u razvoju poduzetničkih vještina te stvaranju poslovnih ideja motivirajući ih za buduće uspjehe u poduzetništvu i poslovanju. Sudjelovanje na natjecanju također im je omogućilo razvoj samopouzdanja i motivacije te ih potaknulo da vjeruju u svoje sposobnosti i ambicije u poduzetništvu.

Učenicima koji se nastavljaju natjecati na državnoj razini u Poreču neka je sretno u novoj fazi natjecanja.

Tekst: medijski tim (Nikolina Ćorković, knjiž. i Katarina Grlić, prof.)

Foto: Mihael Petric, 4.rta, Nikolina Ćorković, knjiž.