Caring projekt – Trening mladih lidera
Autor: Administrator , 22. 4. 2024.

U sklopu projekta „Caring – Preispitivanje društvenih i rodnih normi za smanjenje nasilja nad djecom u školi“ od 8. do 10. travnja 2024. godine održan je trening za mlade lidere. Trening su vodile facilitatorice Iva Hodak (pedagoginja) i Alka Alfirev Radmanović (psihologinja). Trening mladih lidera je izvrstan početak za pokretanje učeničkog projekta i umjetničke inicijative.

Prve nastavne dane nakon proljetnih praznika za učenike obilježio je Trening mladih lidera. Naime, facilitatorice Iva Hodak (pedagoginja) i Alka Alfirev Radmanović (psihologinja) pozvale su tijekom ožujka učenike da se uključe u projekt „Caring - Preispitivanje društvenih i rodnih normi za smanjenje nasilja nad djecom u školi“, a uvjet je bio da skupina od 10 učenika ima podjednak broj djevojaka i mladića. Neki od zainteresiranih učenika sudjelovali su već na samom početku nastavne godine u fokus grupama te su ispunjavali upitnik kad se uz projekt radila procjena stanja. Prijavljeni učenici – mladi lideri, učenici su četverogodišnjih obrazovnih programa prvog, drugog i trećeg razreda.

Srednja škola Dugo Selo prijavila se za sudjelovanje u ovom projektu čiji je opći cilj osvijestiti rodnu dimenziju nasilja nad mladima u školama i preispitati društvene norme provedbom preventivnog programa putem kojeg će mladi biti senzibilizirani i osnaženi za nužne promjene nejednakih i štetnih rodnih odnosa moći. Također, mladi će biti osnaženi za razvoj rješenja navedenih društvenih problema samostalnim djelovanjem. Projekt je međunarodnog karaktera, a partneri u projektu su udruge iz Rumunjske, Bugarske, Grčke, Mađarske i Hrvatske. Nositelj projekta za Hrvatsku je Hrabri telefon, a uključeno je osam škola iz cijele Hrvatske (Srednja škola Hvar, SŠ dr. Antuna Barca Crikvenica, V. gimnazija Zagreb, Srednja škola Dugo Selo, Srednja škola „Ivan Seljanec“ Križevci, Srednja škola Tina Ujevića Kutina, Srednja škola Stjepana Sulimanca Pitomača i Gimnazija Matije Antuna Reljkovića Vinkovci). Projekt financira Europska komisija u okviru programa CERV – CERV-2022-DAPHNE​ i Vladin Ured za udruge​.

Tijekom treninga mladi lideri bavili su se temama: dječja prava, društvene i rodne norme te kako ih možemo promijeniti, zaustavljanjem nasilja, sigurnom školom te participacijom djece i kako djeca mogu aktivno participirati. Radna atmosfera je bila izuzetno opuštena i pozitivna. Iako su sudjelovali učenici različitih generacija i iz različitih programa, vrlo brzo su pronašli zajednički jezik te su marljivo radili, bili otvoreni i kreativni. O njihovoj međusobnoj povezanosti govori i činjenica da su isti dan nakon završetka treninga nastavili raditi na zajedničkoj ideji te su dogovorili sljedeći sastanak već za sutradan. Upravo to se i očekuje od mladih lidera jer će oni biti pokretači pozitivnih društvenih promjena.

Nakon ovog treninga, u sklopu projekta je u planu organizirati i roditeljski sastanak za roditelje naših mladih lidera, a najvažnije je da ovi mladi lideri ustrajno rade na svojoj ideji te nastoje uključiti i druge učenike.

Autorica: Alka Alfirev Radmanović, psihologinja

Fotografije: Iva Hodak, pedagoginja i Alka Alfirev Radmanović, psihologinja