Kako se slavi Božić u svijetu
Autor: Ružica Mlinarić, 8. 12. 2013.

Svake se godine s nestrpljenjem očekuje noć u kojoj se slavi Isusovo rođenje. Tu noć u blagostanju i miru čeka gotovo dvije milijarde ljudi. U današnje vrijeme božićni blagdani postaju sve sličniji, no unatoč široko rasprostranjenom utjecaju sa Zapada postoje običaji karakteristični za pojedine zemlje i dijelove svijeta.

Meksiko: neobično upakirani pokloni

U Meksiku središnja proslava se ne održava na sam blagdan Božića, nego 6. siječnja na  Sveta tri kralja. Na Badnjak vjernici odlaze na polnoćku, a nakon polnoćke slijedi svečana večera na kojoj blaguju zanimljivo jelo pod nazivom Rosca de Reye. Ono se pripravlja od kruha ili voćne salate u kojoj je skrivena mala kineska lutka. Običaj nalaže da osoba koja ju pronađe mora organizirati zabavu na  blagdan Svjećnice. Uz Roscu de Reyes na stolu se mogu naći salata od naranči, ananasa, cikle, banana i kikirikija.

Iako je Meksiko u neposrednoj blizini SAD-a, mali Meksikanci ne znaju za Djeda Božićnjaka. Djeca darove dobivaju u vrećici u obliku janjeta, po njoj udaraju palicama  u nadi da će iz nje ispasti nešto primamljivo.

Šareni Božić u Meksiku

SAD: očaravajući ukrasi na svakom koraku

U SAD – u je Božić veličanstveni spoj mnogih kultura, običaja i kuhinja  te je tako  na blagdanskom stolu moguće naći svakojake varijacije jela sa svih krajeva svijeta. Amerikanci ne kite samo drvce, nego ukrašavaju cijelu okućnicu velikim svjetlećim lampicama, vijencima, velikim ukrasima, imelom, božikovinom, natječući se čije će dvorište biti ljepše i maštovitije uređeno. Lik Djedice kojeg danas i mi poznajemo dolazi iz SAD-a. Njega krasi crveno odijelo, velika vreća poklona i saonice koje vuku njegovi leteći sobovi. Svake godine  u Washingotonu američki  predsjednik  pali lampice na velikom božićnom drvcu.

New York u punom sjaju

Indija: umjesto borova drveća manga i banane

Indijski narod većinom pripada hinduističkoj vjeri, ali danas Božić, kao tradicijski obiteljski blagdan kada se primaju i daruju prigodni darovi,  slave i mnogi nekršćani.

Osim darivanja, Indijci slijede i običaj ukrašavavanja drvca, samo što oni ne ukrašavaju borove, već drveća manga i banane. Umjesto mnoštva tvorničkih, neobičnih lampica imaju male glinene lampe u kojima gori ulje. Ne daruju se samo bliske osobe, već i siromasi, a upravo takvim  gestama potvrđuje se prava bit Božića.

Najčešće blagdanske poslastice koje se mogu pronaći na stolu Indijaca su lagane juhe,  pikantno meso s rižom te puding od riže.

Božić u Indiji

Tajvan: očaravajući svjetleći lampioni

Tajvan je zemlja u kojoj prevladava budizam, no Božić je u toj zemlji neslužbeno proslavljen 25. prosinca 1947. kad je potpisan Ustav Republike Kine i od tada se je  svake godine slavio kao nacionalni praznik. Od 2001. godine taj praznik je ukinut, ali se budisti i dalje zbog radoznalosti često priključuju tom slavlju.

Tajvanci pretežno pale svjetleće lampione koji stvaraju jedinstven ugođaj te svojom svjetlošću bude sreću, veselje i blagostanje u srcima.

Svjetleći lampioni s Tajvana

Etiopija: svečana gozba uz palačinke

Etiopija je zemlja u istočnoj  Africi i jedna  je od najsiromašnijih zemalja na svijetu. Njihova pravoslavana crkva, Tawahedo, koristi julijanski kalendar pa njihov Božić ili Ganna pada trinaest dana kasnije. Dvadeset dana nakon toga, slave Kristovo rođenje trodnevnim festivalom pod nazivom Timkat.  Za Božić se jede skromni  beskvasni kruh ili injera  koji je sličan velikoj palačinki punjenoj   gulašom od različitog mesa.

Prikaz Isusova rođenja u Etiopiji

Rusija: Babuška dolazi na vrata

Uoči božićne večeri  u Rusiji se blaguje riba, guska,odojak, juha od cikle ili boršć, kupus punjen prosom, kuhano sušeno voće itd. Djecu u Rusiji po narodnim legendama dariva tradicionalni božićni lik Babuška. Njezino ime u prijevodu znači baka, a legenda govori da je ona odbila posjetiti malog Isusa zbog velike hladnoće. Međutim, požalila je i krenula prema Isusu s punom košarom darova, ali nikad nije pronašla Isusa, stoga od tada  posjećuje svaku kuću koja joj se nađe na putu i dobroj djeci ostavlja igračke.

Ruska božićna idila

Ujedinjeno Kraljevstvo ( Engleska): „božićni puding“- primamljiva poslastica

Najpoznatija božićna poslastica u Engleskoj je „božićni puding“ u koji se stavlja novčić. Po vjerovanju, onaj tko ga pronađe imat će sreće cijelu godinu, ako pritom ne slomi zub, dakako! Na Badnjak ljudi na  prozor stavljaju upaljenu svijeću kako bi  omogućila Mariji i Josipu što lakši pronalazak  puta do štalice.

London Eye baš upada u oko

Australija: Božić na +30°

Božić se u Australiji ponajviše razlikuje u ugođaju jer je kod njih tada  30-ak stupnjeva pa se božićne večeri često održavaju na otvorenom. Djeca imaju priliku dočekati svog Djedicu ne ispred dimnjaka, nego na dasci za surfanje. Na Badnjak se u Melbournu okupi desetak tisuća ljudi koji pjevaju božićne pjesme, a ta tradicija seže još iz davne 1937. godine.  Sve se ukrašava s Christmas bushom, australskom izvornom biljkom s malenim crvenim cvjetovima.

Božić na +30

Zanimljivosti

• Predkršćanska germanska plemena su u prosincu palila svijeće na zimzelenim vijencima u nadi da će proljeće što prije doći.
  • 330. godine određen je 25. prosinac kao datum slavljenja Isusova rođenja.
  • Pjesmu „Tiha noć“, izvornog naziva „Stille Nacht“, napisao je župnik Joseph Mohr iz austrijskog gradića Oberndorfa, a uglazbio ju je Franz Gruber.
  • Na svijetu postoji šest  gradova i sela koji nose ime Betlehem.
  • Riječ Betlehem zači „kuća kruha“.
  • Prve jaslice uopće je postavio sv. Franjo Asiški u pećini talijanskog gradića Greccio. Bile su to žive jaslice.
  • Rusi za Božić prosječno potroše jednu mjesečnu plaću (oko 1400 eura) što ih čini najrastrošnijima na europskom kontinentu.

Nikolina Dedić, 3.ogb