Top 10 božićnih filmova
Autor: Ružica Mlinarić, 15. 12. 2013.

Pred malim ekranima, u svojim naslonjačima svaki Božić provodimo uz Kevina ili Grincha koji nas uveseljavaju iz godine u godinu te nam upotpunjuju Božić. U duhu Božića, mi vam donosimo top 10 najboljih božićnih filmova!

Stiže nam božićno vrijeme, prve pahulje snijega su pale, a praznike svi željno iščekujemo! Svaki Božić donosi posebnosti po kojima pamtimo pojedini Božić, ali svi se možemo složiti da je svaki Božić obilježen i tradicijama, a jedna od njih je svakako i gledanje božićnih filmova. Ta tradicija uvukla se u sve domove, a filmovi upotpunjavaju divni božićni ugođaj. Stoga je Božić nezamisliv bez božićnih filmova.

10. Polar Express

Odličan animirani crtani film  s Tom Hanksom  dobio je čak tri nominacije za Oscara. Božićno je vrijeme, snježne čari su zavladale u jednom gradiću, no jedan dječak ne želi prihvatiti postojanje Djeda Mraza jer mu je nepojmljivo da u jednu vreću može stati pregršt pokolona za djecu iz cijelog svijeta. Iznenadno ispred njegove kuće dolazi vlak te ga simpatični i dobroćudni kondukter zove na neočekivano putovanje na Sjeverni pol u posjet Djedu Mrazu. Tada za malog dječaka  započinje avantura koja će mu 'otvoriti oči' i pokazati Božić u nekom drugom svjetlu.

9. Najluđi Božić

Film  govori o četveročlanoj obitelji Griswold koji odluče za svoju rodbinu organizirati božićnu zabavu. Tijekom pripreme nailaze na brojne probleme kao što je kupovanje božićne jelke koja je prevelika za njihov dom. Shvaćaju da organizacija nije ni malo lak posao te će ih pratiti brojne nedaće i neuspjeli pokušaji organiziranja obiteljskog okupljanja.

8. Božićna pjesma

Scrooge je škrti starac koji ne mari ni za kog i mrzi Božić. Ne može podnijeti sreću drugih i jedino što mu je važno je novac. Na Badnjak mu dolazi duh prijatelja Marleyja koji mu najavljuje dolazak duha iz prošlosti, sadašnjosti i budućnosti. Pri svakom susretu s duhom iz određenog vremena, Scrooge  spoznaje svoje pogreške te uviđa u što se pretvorio. No, hoće li želja za iskupljenjem biti dovoljna za spas?  Kaje li se Scrooge zbilja zbog svojih grijeha?

7. Vilenjak

Pukom slučajnošću, jednog Božića, Djedu Božićnjaku u vreću se uvuče jedna beba. Tu bebu će odgajati kao jednog od vilenjaka. Njegovo ime je Buddy. Budući da je Buddy bio čovjek, razlikovao se od ostalih vilenjaka, ponajprije svojom veličinom. Buddy se osjeća neprihvaćenim pa odlazi u New York u nadi da će pronaći svoje mjesto pod suncem.

6. Jack Frost

Otac koji je nebrojeno puta iznevjerio svoga sina, pogine u automobilskoj nesreći. Međutim, dobiva novu priliku vraćajući se u život kao snjegović. Pokušava uspostaviti vezu sa svojim sinom te mu dokazati da može biti dobar otac, čak i u obliku snjegovića. Već dugi niz godina, Jack Frost je gost naših božićnih blagdana. Uvukao se u naše tople domove i srca, a ova dirljiva komedija uvijek upotpuni božićne praznike. Također nam daje poruku da je život kratkotrajan i da ga trebamo iskoristiti najbolje što možemo jer nikada ne znamo što će nam se dogoditi i hoćemo li dobiti drugu priliku kao Jack Frost.

5. Kako je Grinch ukrao Božić

Grinch je zeleno stvorenje koje živi na vrhu planine. Grinch mrzi Božić i dok svi ljudi osjećaju božićnu euforiju, on pokušava ukrasti Božić kako bi im uništio sreću. Grinch nije oduvijek bio zlobno stvorenje, a njegovu će dobru stranu, koja se godinama skrivala u njemu, gotovo zaledila, ponovno „otopiti“ dobro srce jedne djevojčice.

4. Čudo u 34. ulici

Šestogodišnja djevojčica Susan ne osjeća pravi božićni duh kao ostala djeca njene dobi jer joj je majka otkrila tajnu - Djed Božićnjak ne postoji!  Malena Susan promijeni mišljenje kada upozna Kissa Kringela koji radi u trgovačkom centru kao Djed Božićnjak. Suzan ponovno počinje vjerovati u čaroliju Božića, a pored svega dobiva i najboljeg prijatelja.

3. Bijeli Božić

Radnja filma smještena je u 1944. godinu, a prikazuje kako vojnici provode božićno vrijeme daleko od svojih domova. Satnik Bob Wallace organizira oskudnu zabavu za svoje vojnike među kojima se ističe Phil Davis, koji ima iznimni pjevački talent. Božićnu atmosferu prekida ratni napad u kojem vojnik Phil spašava Boba. Taj događaj zbliži dvojicu vojnika te oni osnuju duet pod nazivom Wallace & Davis. Tako započinje nova avantura dvojca, potpuno različita od vojničkog života na koji su bili navikli. Film je poznat i po istoimenoj pjesmi koju izvodi Bing Crosby.

2. Divan život

Klasik iz 1949. govori o  životu Georgea Baileyja koji na Badnjak želi počiniti samoubojstvo. Georgea su pogodile mnoge nevolje, poput novčanih problema, što ga navodi na odustajanje od svega. Međutim, u njegovom životu pojavljuje se anđeo čuvar Clarence koji je zapravo njegov spas. On mu pokazuje sva dobra koja krase njegov život.

1. Sam u kući

Definitivno najpoznatiji božićni film koji očekujemo i veselo gledamo     svake godine u božićno vrijeme. Ne možemo uopće zamisliti Božić bez Kevina McCallistera koji spletom okolnosti ostaje doma dok njegova obitelj otputuje na odmor u Francusku.  U susjedstvu u kojem živi Kevin, pojavljuju se dvojica pljačkaša koja između ostalih, odluče opljačkati i Kevinovu kuću. Kevin uz pomoć svoje dječje mašte i inteligencije uspješno nadmudruje lopove. Ova odlična obiteljska komedija dobila je i tri nastavka.

Tekst: Ana Lucija Perković, 3.ogb

Fotografije: internet