MARTEEN POZVAN NA DRŽAVNU SMOTRU LiDraNo!
Autor: Ružica Mlinarić, 10. 3. 2014.

Riječ urednice

Drage naše čitateljice i čitatelji!

Novi broj našeg školskog časopisa Marteen je pred vama! On je rezultat iscrpnog rada u koji smo uložile mnogo vremena i ljubavi. U pisanju našeg časopisa nam je uvelike pomogla profesorica Marina Mihaljević koja je ujedno i mentorica našoj novinarskoj skupini. Potrudile smo se da teme budu što raznovrsnije i da svatko od vas pronađe nešto što smatra zanimljivim. Na internetskoj stranici Srednje škole Dugo Selo možete naći i časopis Marteen u e-obliku što je novost našem novinarskom radu. Na stranicama škole se objavljuju i članci učenika novinarske skupine pod vodstvom profesorice Šoltes te uz tehničku pomoć profesorice Mlinarić.  Tako na internetu možete pronaći članke o  zimskom solsticiju, svetoj Katarini, Picassu te razgovor s našim umirovljenim profesorom Hercegom. Kao ovogodišnja glavna urednica časopisa, čast mi je predstaviti vam teme u časopisu, a posebice temu broja - Mladenačke veze.

Kao tinejdžerima, mladenačke veze su nam vrlo bliska tema. Često čujemo kako nam je glava u oblacima iz svakakvih razloga, a zaljubljenost je vjerojatno glavni razlog tome. Ove godine smo proveli opširnu anketu o mladenačkim vezama koja nam je pokazala kakvo je današnje mlado društvo, a neki rezultati su zapanjujući. Posjet HRT-u je bio najzanimljiviji i najzabavniji dio našeg novinarskog druženja. Imale smo priliku intervjuirati voditeljicu i novinarku Nevenu Rendeli, a između ostalog smo intervjuirali profesora Horinu te učenike 4.rtb razreda koji su nam pričali o maturalcu. Generalna proba emisije Ples sa zvijezdama i fotografiranje sa zvijezdama će nam zasigurno ostati zauvijek u pamćenju. U našem šarolikom časopisu pisali smo i o događajima u našoj  školi, ali i o događajima, poznatim osobama i obljetnicama u svijetu. Hvale vrijedna je akcija prikupljanja novaca za Marijine obroke, a pečenje kolača je razveselilo i učenike i djelatnike škole. Učenici su u pratnji svojih profesora ove godine posjetili Hrvatski sabor, Nuklearnu elektranu Krško, Arheološki muzej te Hrvatsko narodno kazalište čime smo na trenutak postali dijelom božićne čarolije kojom odiše baletna predstava Orašar. Preporučili smo vam mnogo filmova i knjiga, predstavili smo vam povijest šminkanja, hipije, Disneyjeve crtane filmove, lijekove, a pisali smo i o najvažnijoj sporednoj stvari na svijetu -nogometu.

Trudimo se upoznati učenike s našim radom, a sretne smo kada je naš trud i rad cijenjen i naravno kada naši vršnjaci čitaju novine koje pišemo upravo za njih. Jer uspješan novinar je onaj koji piše s ljubavlju i strašću, ali ne piše za sebe već za druge!  Zahvaljujemo Gradu Dugom Selu što nam je omogućio tiskanje časopisa. Velika hvala i našoj ravnateljici Darinki Svetec. Pri obradi ankete nam je pomogla profesorica Ivana Gradečki, a zahvaliti želimo i profesorici Martini  Curać. Najveća hvala našoj profesorici Marini Mihaljević koja je uložila mnogo truda da naš časopis uspije i koja nas je bodrila i podržavala u našem radu. Hvala svima koji su pristali na intervjue, hvala onima koji su ispunjavali ankete i hvala vama dragi naši čitatelji za potporu zbog koje radimo ono što volimo! Naposljetku, časopis Marteen ostaje nam kao uspomena na naše učeničke dane. Jer mnoge uspomene će izblijediti, ali kada uzmemo časopis u ruke i osjetimo papir pod prstima, prisjetit ćemo se naših profesora, uspjeha i prijatelja.

Urednica: Patricia Jelušić, 3.ogb

Tekstove pisali: