Znati ili ne znati
Autor: Ružica Mlinarić, 25. 4. 2014.

Povodom 450. obljetnice rođenja Williama  Shakespearea provjerili smo što učenici i profesori Srednje škole Dugo Selo znaju o tom poznatom engleskom renesansnom piscu. Pitanja o Shakespeareu, koji je gotovo svima poznat, zadala su ponešto muke učenicima i djelatnicima škole dok su s druge strane neki ispitanici pokazali zadivljujuće znanje. Posebno je zanimljivo što je gotovo svima prva asocijacija na spomen Shakespearea bila njegova tragedija Romeo i Julija.

Ovo su neki od odgovora na pitanje:

„Što znate o Shakespeareu?“

Iva (17): Shakespeare je napisao Hamleta, Kralja Leara, Rikarda II., San Ivanjske noći, Romea i Juliju, Rikarda III. Shakespeare je rođen u Engleskoj, živio je u 16. st. i stvarao za vrijeme renesanse. Najpoznatiji citati iz Hamleta su: Riječi, riječi, riječi; Što je to trulo u državi Danskoj; Biti ili ne biti-to je pitanje; Krhkosti, ime ti je žena.

Ante (18): Shakespeareova djela su Hamlet, onda Hamlet, pa ima onaj Hamlet, a najpoznatija rečenica iz Hamleta je Biti ili ne biti. Mislim da je Shakespeare iz Danske.

Hamlet, Hamlet i opet Hamlet

Lovre (17): Znam da je Shakespeare iz Engleske,  iz 16. st. Napisao je Romea i Juliju, Hamleta i Kralja Leara. Shakespeare je izjavio da je cijeli svijet pozornica što znači da svi glume.

Učenice 3. razreda gimnazije: Shakespeare je napisao Hamleta, Romea i Juliju, Kralja Leara, San Ivanjske noći, Antonija i Kleopatru, Sonete. Ispred Shakespeareova kazališta Globe piše da je cijeli svijet pozornica što znači da svi ljudi nose maske, glume i imaju svoju ulogu u svijetu. Najpoznatije rečenice iz Hamleta su: Biti ili ne biti-pitanje je sad;  Idi u samostan, zašto da rađaš grešnike; Krhkosti, ime ti je žena; Nešto je trulo u državi Danskoj. Mjesto radnje tragedije Romeo i Julija je talijanski grad Verona. U Veroni se nalazi poznati Julijin kip i Julijin zid gdje ljudi ostavljaju ljubavna pisamca, a tamo se nalazi i poznati Julijin balkon.

Julijina kuća u Veroni, gdje se nalazi slavni balkon i Julijin kip, velika je atrakcija za turiste

Marko (17): Shakespeare je napisao Romea i Juliju, Hamleta, onda one neke kraljeve, ne znam im imena. Shakespeare je iz Engleske, živio je u 15. st. Znam da su Romeo i Julija završili tragično.

Prof. Čuljak: Najpoznatija Shakespeareova djela su Romeo i Julija, Hamlet, San ljetne noći, Kralj Lear. To su djela iz renesanse, iz 16. st. Biti ili ne biti-pitanje je sad najpoznatija je rečenica iz Hamleta, a Hamlet je iz Danske.  Rečenicom Cijeli svijet je pozornica Shakespeare je htio reći da su tragedije i komedije iz književnih djela preslikane u stvarnost.

Prof. Gabriša: Zove se William. Napisao je Kralja Leara, Romea i Juliju, Otela. Sjećam se da je na portretu bio zanimljivo obučen s onim velikim ovratnikom. Biti ili ne biti je poznata rečenica iz Hamleta, a ima i ona Cvijet da se ne zove ruža bi li isto mirisao da se zove nekim drugim imenom. Cijeli svijet je pozornica znači da svi  možemo glumiti u privatnom životu, i  poslovnom, i javnom, i svugdje, i da svatko od nas ima neku masku te igra neku ulogu.

Shakespeare sa zanimljivim velikim ovratnikom

Ivan (17): Znam da je Shakespeare napisao Hamleta. Taj Hamlet je bio jedan zanimljiv lik, podvojena ličnost, viđao je duhove. Shakespeare je bio kazališni glumac i redatelj, imao je svoje kazalište.

Doris (17): Shakespeare je autor Romea i Julije, Sna Ivanjske noći. Njegova djela najavljuju barok, a drame su mu slojevite, miješaju se različiti elementi, komično i tragično. Rodio se na rijeci Avon. Bio je suvlasnik kazališta i glumac, nastupao je s Kraljevom družinom na dvoru.

Luka (17): Shakespeare? Pa dobar je to pisac, vrlo dobar, ali u zadnje vrijeme nešto baš i ne piše.

Učenici su vrlo rado govorili o Shakespeareu

Razgovarale: Patricia Jelušić i Klara Pejić, 3.ogb

Fotografije: Patricia Jelušić i Klara Pejić, 3.ogb i internet