Dođoh, vidjeh, pobijedih
Veliko priznanje za našeg profesora Petra Rajakovića – nagrada "Ivan Filipović" za izuzetan doprinos odgojno-obrazovnoj djelatnosti
Autor: Administrator , 27. 6. 2023.

Naš profesor Petar Rajaković proglašen je dobitnikom prestižne godišnje nagrade "Ivan Filipović"! Ova vrijedna nagrada dodjeljuje se za iznimna dostignuća u odgojno-obrazovnoj djelatnosti, a prvi put je svečano uručena izvan Zagreba, u Velikoj Kopanici, 26. lipnja 2023. godine.

Nagrada „Ivan Filipović“ nosi ime po istaknutom učitelju Ivanu Filipoviću, rođenom 1823. godine u Velikoj Kopanici, a preminulom 1895. godine u Zagrebu. Filipović je bio školski nadzornik, plodan pisac, urednik časopisa te osnivač Hrvatskoga pedagoško-književnog zbora i Saveza hrvatskih učiteljskih društava. Njegovo djelovanje, zalaganje za učiteljevu samostalnost te slobodu narodne škole donijeli su mu naziv „oca učitelja“.

Profesor Rajaković izrazio je svoju zahvalnost i ponos zbog priznanja koje je primio: „Sa zahvalnošću i ponosom prihvaćam ovu izvanrednu čast - godišnju nagradu „Ivan Filipović“. Ova nagrada predstavlja vrhunac mog dosadašnjeg rada u području odgoja i obrazovanja te mi pruža veliko zadovoljstvo i motivaciju za daljnji rad. Najprije želim izraziti svoju zahvalnost Odboru nagrade "Ivan Filipović" i Ministarstvu znanosti, obrazovanja i športa na priznanju i povjerenju koje su mi ukazali. Hvala vam što ste prepoznali moje napore i postignuća u ovoj plemenitoj djelatnosti. Naravno, ovo priznanje ne bi bilo moguće bez podrške i suradnje mnogih. Stoga želim izraziti zahvalnost svojim kolegama, učenicima, roditeljima i svim ostalim koji su dio mog profesionalnog putovanja.“

Nagrada „Ivan Filipović“ dodjeljuje se već od 1964. godine, a priprema je Ministarstvo znanosti i obrazovanja u ime Republike Hrvatske. Zakonom o nagradi propisano je da se svake godine mogu dodijeliti dvije nagrade za životno djelo te do petnaest godišnjih nagrada za rad i rezultate ostvarene u odgojno-obrazovnoj djelatnosti.

Profesor Rajaković istaknuo je da nagrada za njega nosi poseban značaj jer je nadahnuta predanošću gospodina Ivana Filipovića prema poučavanju:

„Nagrada ima poseban značaj jer nosi ime čovjeka koji je ostavio neizbrisiv trag u području obrazovanja. Gospodin Ivan Filipović bio je izvanredan učitelj i njegova predanost prema poučavanju inspirira me da svakodnevno nastojim biti bolji i poticati rast i razvoj svojih učenika. Osjećam veliku počast što sam povezan s njegovim naslijeđem.“

Istaknuo je da ova nagrada potiče njegovu daljnju predanost, inovativnost i inspirativnost u radu, ali i stručnu dužnost: „Ova nagrada me potiče da i dalje budem predan, inovativan i inspirativan u svom radu. Obveza je na meni da nastavim djelovati kao most znanja i da potičem rast i razvoj mladih generacija. Osjećam se ponosno što mogu doprinijeti razvoju našeg društva kroz obrazovanje, a ova nagrada mi daje dodatni poticaj da svoje ciljeve podignem na još višu razinu.“

Srednja škola Dugo Selo ponosna je na postignuća svog profesora i čestita mu na osvojenoj nagradi „Ivan Filipović“. Njegov rad i predanost predstavljaju primjer izvrsnosti u odgojno-obrazovnoj djelatnosti te inspiriraju sve zaposlenike škole i učenike da teže napretku u svom obrazovanju i radu.

Tekst: Nikolina Ćorković, knjiž.