Županijska smotra LiDraNo 2019. održana u Srednjoj školi Dugo Selo
Autor: Administrator , 25. 2. 2019.

Županijska smotra literarnog, dramsko-scenskog i novinarskog stvaralaštva za srednje škole LiDraNo 2019. održana je 20. veljače 2019. godine u Srednjoj školi Dugo Selo.

Otvorenje u Srednjoj školi Dugo Selo popraćeno je prigodnim glazbenim programom u izvedbi Marije Klare (1. ogb) i Ivana Katića (4. oga) te recitalom Šenoine pjesme Budi svoj u izvedbi voditeljskog dvojca Patrika i Petre iz 1. ogb razreda. Sudionicima i njihovim mentorima obratila se ravnateljica škole Darinka Svetec koja je predstavila rad škole, istaknula uspjehe učenika na natjecanjima te sudjelovanje škole na raznim međunarodnim projektima, poput Scaling Up Inclusion, RObots Boosts Skills. Dobrodošlicu i puno uspjeha na natjecanju kao i u daljnjem školovanju zaželio je i gradonačelnik Dugog Sela Nenad Panian koji je smotru i otvorio.

Nakon svečanog otvorenja LiDraNa u Srednjoj školi Dugo Selo dramske skupine zaputile su se prema Dvorani KUD-a Preporod dok su u školi povjerenstva za literarni, novinarski i radijski izraz raspravljala o odabiru najboljih radova.

U Dvorani KUD-a Preporod održalo se sedam dramskih predstava. Nastup su započele dvije učenice pod vodstvom mentorice Bernarde Gunčić s predstavom Chicago, ulomci iz filma. Nakon što su cure iz Gimnazije Antuna Gustava Matoša probile led na pozornicu je došla dramska skupina Srednje škole Ban Josip Jelačić iz Zaprešića. Svoj talent pokazali su nam kroz kratku komičnu predstavu Nitko nas ne kuži. Učenici iz Srednje škole Dragutina Stražimira najduže su izvodili svoju predstavu na daskama pod nazivom !Kuku majko!, a publiku su nasmijali do suza. Srednja škola Velika Gorica predstavila se Kishonovom pripovijetkom Kikirki i grožđice. Kamene svatove Augusta Šenoe učenici Srednje strukovne škole Velika Gorica oživjeli su putem predstave e-Kameni svatovi. Srednja škola Ivan Švear imala je najkraću predstavu nazvanu Ne čitaš žene vs. Ne gledaj me tako. Zadnji dramski nastup odradile su djevojke četvrtih razreda Srednje škole Dugo Selo (naše škole) uz mentorstvo profesorice Marine Antolković. Važno je istaknuti kako su učenice uz vodstvo mentorice Marine Antolković same na standardni jezik preradile djelo Marka Marulića. Predstava imena Ispovijed već od samog početka oduševila je publiku. Scena djevojaka odjevenih poput časnih sestara koje ispovijedaju svoje grijehe nasmijala je publiku i povjerenstvo. Drago nam je što možemo istaknuti kako su učenice naše škole predložene za daljnji nastavak natjecanja!
Nakon posljednje točke dramskih nastupa došlo je vrijeme da se natjecatelji pokažu u pojedinačnim scenskim nastupima. U ovom rangu natjecanja predstavilo se devet učenika iz srednjih škola Zagrebačke županije. Monolozi su bili raznovrsni, od Meše Selimovića, Dragutina Tadijanovića sve do Jeana Racinea i njegove Fedre. Posljednja na pozornicu popela se predstavnica naše škole Klara Vlašić (2. ogb) koja je izvodila monolog iz djela Fedra Jeana Racinea, a u pripremi monologa pomogla joj je mentorica Biljana Šoltes. Na kraju za državno natjecanje predložen je Marijan Tomić iz Gimnazije Velika Gorica koji je izvodio monolog iz Selimovićeva djela Derviš i smrt.

Završetkom posljednjeg monologa sudionici LiDraNa preselili su se nekoliko desetaka metara dalje u restoran Dioniz kako bi nakon iscrpljujućeg dana nešto pojeli i popili. Za vrijeme ručka stvorila su se i mnoga nova prijateljstva među natjecateljima. Samo nekoliko minuta nakon što su sišli s dasaka, oni više nisu bili jedni drugima konkurencija, nego su postali prijatelji.

Na kraju dana, mentori i natjecatelji vratili su se Srednju školu Dugo Selo gdje su organizirani Okrugli stolovi za dramsko-scenski izraz na kojim je naša dramska skupina predložena za državno natjecanje.

Uz dramsku skupinu, za državno natjecanje predložena je i radijska emisija Srednje škole Dugo Selo pod mentorstvom profesorice Martine Curać, školski list Matreen pod mentorstvom profesorice Snježane Terzić te literarni rad Zvuk pripadanja učenice Karoline Filipović (2. oga) pod vodstvom profeesorice Biljane Šoltes.

Srednja škola Dugo Selo prvi je put organizirala LiDraNo, a ove godina na smotri je sudjelovalo 66 učenika i 25 mentora iz 12 škola Zagrebačke županije. Sudjelovale su tako škole Gimnazija Antuna Gustava Matoša i Ekonomska, trgovačka i ugostiteljska škola iz Samobora, SŠ Ban Josip Jelačić iz Zaprešića, SŠ Dragutina Stražimira iz Sv.Ivana Zeline, velikogoričke Ekonomska škola, Srednja strukovna škola, Gimnazija, Zrakoplovna tehnička škola Rudolfa Perešina, SŠ Ivan Švear iz Ivanić Grada, SŠ Jastrebarsko, SŠ Vrbovec i SŠ Dugo Selo.

Svim natjecateljima zahvaljujemo na sudjelovanju, a natjecateljima koji su predloženi za državno natjecanje želimo puno uspjeha.

Kako je protekla cijela Smotra možete pogledati u galeriji fotografija LiDraNo 2019, a brzi presjek najvažnijih događanja pogledajte u nastavku.

Tea Ivić, 3. ogb