Projekti

Na ovim stranicama možete pronaći sve vezano uz projekte unutar naše škole ili u kojima škola sudjeluje.

Nacionalni školski projekti u kojima sudjelujemo
Prekooceanskim mostom suradnje do mira i jednakosti
Autor: Administrator , 29. 9. 2022.

U organizaciji Međunarodnog instituta za ljudska prava Amerika -Kostarika 17. rujna započeli smo graditi mostove prijateljstva između mladih različitih kultura.

Učenice 2.ogb razreda Ana Budim i Ena Kovačević te učenik 2.oga razreda Petar Marić pod stručnim su vodstvom prof. Helene Ivanac-Perutke te mentorstvom prof. Jelene Kokot sudjelovali na prvom u nizu panela na temu Razmišljanja o preobrazbi naših života i svijeta o kojem sanjamo: zajedničko iskustvo

Metodologija projekta uključivala je održavanje panela u kojima su učenici podijeljeni u grupe. 17. rujna u 6:00 po lokalnom vremenu u Kostariki, odnosno u 14:00 po našem vremenu moderatori panela započeli su međunarodnu suradnju u svrhu razumijevanja i promicanja mira i ljudskih prava.  Nakon predstavljanja moderatora u ime Međunarodnog instituta za ljudska prava Amerika-Kostarika i Ibero-američkog centra za obuku u međunarodnom pravu i ljudskim pravima pokrenule su se rasprave u kojima su sudjelovali učenici iz cijelog svijeta. Kroz različite aktivnosti svatko je dobio priliku govoriti, izraziti svoje mišljenje te predstaviti državu iz koje dolazi.

Naši učenici Ana, Ena i Petar imaju pozitivne dojmove o ovom iskustvu: „U grupama su sudjelovali ljudi iz čitavog svijeta, prekrasno međunarodno iskustvo koje su predvodili moderatori iz Kostarike, učenici: Silvestro, učenik iz Italije, učenice Paula, Iulia i Alexandra iz Rumunjske, Mario iz Španjolske, dvije djevojke iz Kostarike, djevojka iz Albanije.

Imali smo priliku dati prijedloge za unaprjeđenje razumijevanja razlika među ljudima i podupiranja širenje mira u našim državama i u svijetu. Među prijedlozima koje bismo istaknuli su organiziranje radionica na kojima trebamo promicati mir, suradnju i red u društvu te njihovu važnost odnosno kakve posljedice njihova odsutnost može imati. Također je važno posvetiti pažnju u odgoju djece na način da oni sami mogu razlikovati dobro i loše te da na kraju to sve započinje s nama tako da kada vidimo da netko radi nešto loše mi ih sami zaustavimo.

Ono što ćemo ponijeti dalje su riječi voditeljice Evelyn: „If we are not at peace with our planet, we are not at peace at all.“

Glavni je cilj bio prikupiti ideje o miru i poimanju ljudskih prava te napraviti izvješće na temelju kojeg se izradio manifest. Neke od tema koje su paneli obrađivali su: kako percipiramo/živimo mir unutar obitelji, prijatelja, radnog okruženja i slično, jesmo li stvarno predani prirodi i brizi za naš planet/naš dom? Kako se živi mir u našim zemljama? Jesu li javne politike doista pravedne za promicanje mira u društvu? Jednakost i mir - postoji li? Vizualiziramo li obrazovne mehanizme usmjerene na kulturu mira u našim obrazovnim sustavima? Koji bi mogao biti moj doprinos promicanju kulture mira?

Svaki od sudionika dao je vrlo važan doprinos svojim idejama koje će se nastaviti dijeliti putem mreža s mnogim mladim ljudima diljem svijeta i na ovaj način promovirati moto ove suradnje „Budimo promjena koju želimo vidjeti u svijetu."

Ovo je tek početak predivne prekooceanske suradnje dijeljenja životnih stavova i iskustava u svrhu promicanja mira i stvaranja svijeta koji podržava prijateljstvo i međusobno poštovanje.  Kao što je John Lennon pjevao prije mnogo godina, "Zamislite da svi ljudi žive u miru", to je ono što ovaj projekt želi i na čemu radi snagama nekoliko kontinenata te mladim perspektivnim ljudima koji će graditi budućnost.

“Let’s be the change we want to see in the world.”  Mahatma Gandhi

Autor: Jelena Kokot, prof. engleskog jezika i književnosti i informatike